14.08.2023r. - Sekretariat będzie nieczynny

Oddział Przygotowania Wojskowego

Elitarne
LICEUM MUNDUROWE

Zapisz się już dziś

Wpisowe: 0zł

Czesne: 0 zł/mc

Przedmioty rozszerzone: WOS, geografia, j.angielski

Okres nauki: 4 lata

Liczba miejsc ograniczona

Przyjmujemy również Uczniów do
I, II, III oraz IV klasy przez cały Rok Szkolny

Zapisy do elitarnej klasy mundurowej trwają

Odtwórz wideo

szkoła certyfikowana przez MON

akredytowany Oddział przygotowania wojskowego

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy otrzymało zezwolenie na utworzenie Oddziału Przygotowania Wojskowego (OPW) od przyszłego Roku Szkolnego.

Wprowadzenie OPW daje możliwość realizowania w szkole ujednoliconego programu, przy wsparciu MON oraz pod jego nadzorem. Ma to umożliwić młodym ludziom zostanie rezerwistą po zakończeniu szkolenia w OPW, wstąpienie do czynnej służby wojskowej oraz na wyższe uczelnie wojskowe (dodatkowe punkty w procesie rekrutacji).

MON przewidziało wsparcie finansowe w zakupie m.in. umundurowania, hełmów ochronnych, busoli lub kompasów, kamizelek taktycznych, replik broni palnej, kabur do replik, masek przeciwgazowych czy noszy medycznych, z których uczniowie będą korzystać podczas zajęć praktycznych. Dofinansowanie obejmuje również zakup mundurów dla uczniów.

Uczniowie OPW zgodnie z podstawą programową realizują kształcenie ogólne, a edukacja z zakresu przygotowania wojskowego odbywa się podczas zajęć dodatkowych.

W klasach I–III liceum program składa się z 230 godzin zajęć, w tym ponad 170 praktycznych, realizowanych zarówno w szkole, jak i w jednostce patronackiej. Obejmuje cztery bloki tematyczne: podstawy wychowania wojskowego, szkolenie prawne, logistyczne oraz bojowe. W IV klasie liceum przewidziany jest obóz szkoleniowy.

Absolwenci OPW mają zapewnione bonusy. To np. możliwość odbycia skróconej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej czy dodatkowych punktów podczas rekrutacji do wojskowych akademii.


Po ukończeniu gwarantowanego Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy 
Absolwenci otrzymują dodatkowe punkty przy rekrutacji do Służb, takich jak: wojsko, policja, służba więzienna, państwowa straż pożarna.

Profil mundurowy jest dla wszystkich młodych ludzi, którzy planują związać swoją przyszłość ze służbami mundurowymi, a obecnie są na etapie wyboru szkoły ponadpodstawowej. Nauka w takiej formule jak klasa mundurowa, może być doskonałym wstępem do kariery wojskowej, policyjnej ale także doskonałą okazją do sprawdzenia swoich możliwości.

Wartością dodaną ukończenia klasy o profilu mundurowym jest fakt, że specjalistyczną wiedzą zdobytą w trakcie kolejnych lat nauki będzie wartościowa niezależnie od zawodowej drogi, którą absolwenci ostatecznie wybiorą.

Uczniowie biorą udział w:

 • Warsztatach z byłymi operatorami Jednostki Specjalnej GROM i przedstawicielami Wojsk Specjalnych
 • Współpracy międzynarodowej – zajęcia z Armią Stanów Zjednoczonych
 • Sportach walki i samoobronie z elementami MMA i KRAV-MAGA CQB
 • czarnej taktyce – walka w przestrzeni zamkniętej
 • Zielonej taktyce – walka w przestrzeni otwartej
 • Strzelectwie, taktyce z bronią
 • Zajęciach z amerykańskim trenażerem strzeleckim LASER-SHOT
 • Zajęciach z Taktyki TC3/TCCC – medycyna taktyczna
 • Zajęciach z symulatorami medycznymi, m.in. do tamowania krwawień, zakładania opasek uciskowych, pakowania ran
 • Ceremoniałach wojskowych – uczestnictwo w uroczystościach o charakterze wojskowym
 • Marszach na azymut
 • Nauce Kodu Morse’a
 • Grach Treningowych
 • Zajęciach sportowych z mistrzami Europy
 • Zaawansowanych zajęciach z zakresu kultury fizycznej w tym ketle, ćwiczenia postawy, trening żywieniowy
 • Wolontariatach dla osób potrzebujących
 • Wycieczkach tematycznych min. do Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Absolwenci Oddziału Przygotowania Wojskowego przystępują do Certyfikowanego Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy z tytułem Ratownika.

Regularne zajęcia pozalekcyjne:

 • samoobrona z elementami MMA
 • medycyna taktyczna i ratownictwo
 • wolontariaty

Dodatkowo:

 • udział w ogólnopolskich zawodach medycznych
 • kilkudniowe obozy treningowe

Najlepsi w swoim fachu

KADRA DOŚWIADCZONYCH EKSPERTÓW

Arkadiusz Dembiński

Były operator jednostki specjalnej GROM i Jednostki Specjalnej w Lublińcu. Przez ponad 17 lat zdobywał wiedzę i doświadczenie w zakresie procedur i taktyki działań specjalnych. Wielokrotnie brał udział w misjach zagranicznych, walczył w Afganistanie i Iraku. Uczestniczył między innymi w akcjach uwalniania zakładników. Podczas jednej z akcji, w trakcie wykonywania zadania bojowego został poważnie ranny. Za zasługi, wzorową służbę i poświęcenie w czasie walki został odznaczony przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Posiad tytuł Eksperta Krav Maga uzyskany w Izraelu. Jest zdobywcą Pucharu Świata w kick boxingu, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Europy i Polski. Od 2009r.  reprezentował nasz kraj w kickboxingu. W Oddziale Bojowym GROM odpowiadał za wyszkolenie w zakresie walki wręcz, obecnie prowadzi szkoły samoobrony. Uczestniczy i zdobywa wiedzę z strzelectwa sportowego, posiada uprawnienia instruktora w kilku dziedzinach. Wykształcenie wyższe.

Tomasz Krajewski

Ekspert Zespołu ds. Szkolenia i Doskonalenia Zawodowego Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy oraz Dowódca Plutonu II Polish FPU EULEX Kosovo.

Prowadził i organizował warsztaty szkoleniowe i poligony z zakresu pierwszej pomocy, medycyny taktycznej, walki wręcz i samoobrony oraz szkolenia strzeleckiego i pracy z bronią palną w pomieszczeniach zamkniętych ze służbami: ABW, Oddziały Specjalne ŹW, 1 Pomorska Brygada Logistyczna, JW 2305, Strażą Graniczną, ITD, Strażą Leśną, Strażą Rybacką, Strażą Miejską w Bydgoszczy.

Jestem współautorem filmów szkoleniowych z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz instrukcji „Pierwsza Pomoc Ratownictwo Medyczne”, oraz aplikacji na telefony komórkowe: „pierwsza pomoc – ratownictwo medyczne”.

Ukończył szkolenie strzeleckie w Specjalistycznym Centrum Treningowym Guardia di Finanza – Włochy.

Instruktor (uprawnienia stowarzyszeń izraelskich) Krav Maga, Prowadzący i Kierownik sekcji MMA Policyjnego Towarzystwa Sportowego „Gwardia” w Bydgoszczy – szkolenia młodzieży.

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Ratownik Medyczny.

międzynarodowy patronat

SZKOŁA IMIENIA SSG MICHAEL OLLIS JUNIOR TRAINING CORPS

Na uroczystość nadania imienia przybyli m.in. rodzice śp. Michaela Ollisa, por. Karol Cierpica, przedstawiciele władz, oficerowie oraz żołnierze polskiej i amerykańskiej armii.

Ceremonia nadania imienia rozpoczęła się Mszą św. z ceremoniałem wojskowym w kościele garnizonowym w Bydgoszczy, której przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk. Orkiestra wojskowa odegrała hymny Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych. Nasi Uczniowie aktywnie uczestniczyli w uroczystości, tworząc poczty sztandarowe i flagowe, jak również pełniąc wartę w głównej nawie kościoła. Na zakończenie Mszy ks. bp Krzysztof Włodarczyk poświęcił sztandar Klasy Mundurowej.

O wydarzeniu pisały następujące media:

Staff Sgt. MICHAEL H. OLLIS

Syn Lindy i Roberta Ollis, miał dwie siostry. Ukończył Staten Island Petrides High School i w wieku 17 lat zaciągnął się do wojska.

Służył w 1 Dywizji Pancernej, 101 Dywizji Powietrznodesantowej i 10 Dywizji Górskiej. Przeszedł szkolenie rangersów oraz szkolenie spadochronowe. Należał również do prestiżowej organizacji „Audie Murphy Club”.

Sierżant sztabowy Ollis odbył jedną turę w Iraku oraz dwie w Afganistanie. W styczniu 2013 roku rozpoczął trzecią turę w Afganistanie.

W dniu 28 sierpnia 2013 roku ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi staranowała ogrodzenie bazy wojskowej w Ghazni. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych i mających na sobie kamizelki wybuchowe rebeliantów. Wywiązała się zacięta walka, podczas której jeden z napastników ranił porucznika Karola Cierpicę. Michael H. Ollis zginął na miejscu, osłaniając rannego polskiego oficera.

Został pochowany na Cmentarzu Zmartwychwstania (Cemetery of the Resurrection) w Pleasant Plains na Staten Island.

Prezydent Polski Andrzej Duda w Liście gratulacyjnym do Prezydenta USA z okazji Dnia Niepodległości w 2017 roku napisał:

„… Dodatkowym, niewątpliwym, wzmocnieniem naszych bliskich relacji jest braterstwo broni naszych żołnierzy, wykute w Iraku, Afganistanie i innych punktach zapalnych współczesnego świata. W pamięci zbiorowej Polaków zapisał się czyn 24-letniego sierżanta sztabowego Michaela H. Ollisa, który w sierpniu 2013 r. podczas ataku talibów na bazę w Ghazni w Afganistanie, oddał życie osłaniając własnym ciałem podporucznika Karola Cierpicę. Za uratowanie polskiego oficera został odznaczony pośmiertnie przez polskie władze Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego.”

źródło: 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Ollis

Najlepsi partnerzy

WSPÓŁPRACA Z US ARMY I WOJSKIEM POLSKIM

Praktyczne przygotowanie

ZAJĘCIA W TERENIE

Umów się na spotkanie z dyrektorem

Dyżury dyrektora

napisz do nas

Formularz kontaktowy

Wniosek o przyjęcie do aleLiceum

rok szkolny 2024/2025

Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Wyższą Szkołę Nauk o Zdrowiu i SKK Sp. z o.o., w zakresie podanym w formularzu kontaktowym/ankiecie a także bezterminowe ich wykorzystywanie w celach informacyjnych a także promocyjno – marketingowych. Zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. Nr 101 poz. 926, z późn. zm.), osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz możliwość ich wglądu, aktualizowania lub ich poprawiania w każdym czasie.